A futball mind Magyarországon, mind pedig Cipruson az egyik legnépszerűbb sport, és mindkét ország esetében több százezer rajongóval rendelkezik. A magyar és a ciprusi csapatok bár nem kifejezetten sokszor mérkőztek meg egymással, így is bőven találhatunk olyan mérkőzéseket, amelyek a két ország csapatai között játszódtak le.
Erre leginkább a BL, vagy egyéb nemzetközi bajnokságok selejtezői során került sor. Ebben a cikkben a két ország csapatai között lejátszott legfontosabb mérkőzéseket fogjuk látcsó alá venni, különös tekintettel a paks–aek larnaka találkozóra, amely talán az egyik leghíresebb.
Történelmi kontextus
Ahhoz, hogy jobban megértsük pontosan milyen kapcsolat fűzi a két ország csapatait egymáshoz, fontos hogy megvizsgáljuk milyen történelmi háttér fűzi össze őket és milyen rangadókat láthattunk eddig. Bár, se hazánk, se pedig a szigetország csapatai nem kiemelkedőek a nemzetközi téren, az egyik legfontosabb összecsapás minden bizonnyal a aek larnaka–paks mérkőzés volt.
A mérkőzésre a Konferencia Liga keretében került sor, először júliusban, majd pedig a visszavágót augusztusban tartották. Mindkét esetben a magyar csapat, vagyis a Paks győzedelmeskedett, hiszen jóval erősebbek voltak, mint a aek larnaca csapata és nemzetközi szinten is komolyabb eredményeket értek el. A Paksi Stadionban tartott mérkőzés 3-0, míg a számunkra idegenbeli mérkőzés 2-0-ás magyar győzelemmel zárult, így összesítésben 5-0-ás győzelmet aratott magyar csapat.
Egyéb fontosabb mérkőzések
Bár, nem klubcsapatok között zajló mérkőzés, azonban fontosnak tartjuk megemlíteni a magyar válogatott ciprus ellen játszott mérkőzését, amelyre az 1988-as Európa Bajnokság selejtezőjében került sor. A magyar csapat ezt a mérkőzést is magabiztos győzelemmel zárta, mivel még esélyt sem adott a ciprusi válogatottnak arra, hogy labdába rúgjon. A győzelem jól kiemelte a magyar válogatott akkori fölényét a nemzetközi labdarúgásban.
Fontos még megemlíteni a 2020-as Nemzetek Ligája találkozót, amelyet szintén a magyar csapat nyert meg. Ezek a mérkőzések mind nagy figyelmet kaptak, és ezáltal kiemelték a magyar és a ciprusi futball legtehetségesebb játékosait is és a két válogatottat nemzetközi szinten is elismertté tették. Sokszor még a BL selejtőzeben is megmérkőztek egymással a két ország csapatai.
Taktikai stratégiák és játékstílus
A két ország csapatai az idő során folyamatosan újabb és újabb taktikákat fejlesztettek ki, amelyeket be is vetettek egymás ellen, azonban a legtöbb esetben a magyar csapatok jöttek győztesen az összecsapásokból.
A taktikák megjósolása ezen meccsek esetében is nagyon fontos, a MightyTips Magyarország focitippek szakértője, így a jelenleg használt legjobb taktikákkal és fogadási tippekkel kapcsolatban itt informálódhatsz. A paks aek larnaca mérkőzéssel kapcsolatban is kiváló tippeket szolgáltattak, amelyek szinte mindegyike bejött mind a hazai, mind pedig az idegenbeli forduló során.
- Magyar csapat: A magyar futball hagyományosan a technikai precizitásra és a kreatív támadójátékra épít, amely a múlt nagy sikereinek alapja volt. A csapatok gyakran gyors passzjátékot alkalmaznak, miközben a középpályát kontrollálják, és ez a taktika a legtöbb ciprusi csapat védelmét könnyen megzavarja. Ez nem jelenti azt, hogy a ciprusi csapatok ne lennének felkészülve, ugyanis az erősebb magyar ellenfelekkel szemben általában egy védelem fókuszú taktikával készülnek.
- Ciprusi csapat: A ciprusi csapatokra a szervezett védelem és a kontratámadások jellemzőek, amelyekkel gyorsan és meglepően próbálnak az ellenfél kapuja elé férkőzni . Az utóbbi években a ciprusi futball sokat fejlődött, így elkezdett kialakulni egy jóval modernebb, támadójátékra épülő szemlélet is, amelyet a leginkább a külföldi edzők képviselnek az országban.
Szurkolói közösség és rivalizálások
A magyar szurkolók híresek arról, hogy nem csak a válogatottat buzdítják lelkesen, hanem a nézőtéren is kultúráltan képesek viselkedni, míg a legtöbb balkáni nemzetre ez nem jellemző. Ez a ciprusi szurkolókról is elmondható, a két ország között pedig nincsenek különösebb ellentétek, ezért a szurkolói táborok között szinte soha nincsenek összecsapások. A magyar szurkolók azonban jóval kitartóbbak, mint ciprusi társaik, amit mi sem bizonyít jobban, mint az a tény, hogy különleges szurkolói dalainktól zeng a lelátó még akkor is, amikor a magyar csapat idegenben játszik.
Cipruson a szurkolói kultúra szintén kiemelten erős, azonban továbbra sem éri el azt a szintet, amelyet a magyar szurkolók képviselnek. Róluk elmondható, hogy gyakran alkalmaznak különböző pirotechnikai eszközöket a mérkőzések közben, vagy előtt, amelynek természetesen a hatóságok nem igazán örülnek. A ciprusi szurkolók azonban nem látogatják akkora lelkesedéssel a nemzetközi mérkőzéseket, mint a magyar társaik.
A két ország nemzetközi futballra gyakorolt hatásai
Azt hiszem, abban mindannyian megállapodhatunk, hogy a magyar csapatok nemzetközi szinten is jóval erősebbek, mint a ciprusiak, de semmiképpen sem hagyhatjuk figyelmen kívül a legfontosabb ciprusi riválisokat, akikkel néha még nekünk is meggyűlik a bajunk. Sőt, a ciprusi futball fejlődésével az ottani csapatok is rohamosan fejlődnek, és egyre gyorsabban közelednek a magyar csapatok stratégiája és játékosbázisa felé.
Mi magyarok nagy hatással voltunk a futball fejlődésére, sőt a sok világhírű játékos hazánkból származik, elég csak Puskás Ferenc, vagy Dzsudzsák Balázsra gondolnunk. Ők mind hazánk színeiben lettek ismertek. Legújabb sztárunk pedig Szoboszlai Dominik. A ciprusi csapatok azonban nem igazán rendelkeznek ekkora sztárokkal, amely a mérkőzések eredményein is meglátszik.
Azonban, nem elképzelhető, hogy ahogy ciprusban is egyre nagyobb figyelmet élvez a futball, úgy leigazolnak egy-két ismertebb játékost is, így még izgalmasabbá téve a két ország csapatainak találkozásait.
A ciprusiak híresek a kifejezett erős, különleges védelmükről, amely sok esetben még a magyar csapatok számára is nehézséget jelentett, hiszen meglepően nehezen tudtak alkalmazkodni hozzá.
Az, hogy a ciprusi védelem ilyen jól szerepel jóval erősebb magyar csapatok ellen tökéletesen megmutatja azt, hogy kevésbé ismert csapatok is labdába rúghatnak a jóval erősebb külföldi társaik ellen. Emellett a találkozók elősegítették a játékosok és edzők közötti szakmai tapasztalatcserét, ami hosszú távon gazdagította a két ország futballkultúráját, és segített fejleszteni a ciprusi focit is.
Összefoglalás
Az egyszer tehát biztos, hogy a magyar NB1 csapatai a legtöbb esetben jóval erősebbek, mint a ciprusi klubcsapatok, sőt a magyar válogatott is egy magasabb szintet képvisel. Sőt, azt is láthattad, hogy a legtöbb esetben a magyar szurkolói kultúra is magasan a ciprusi felett van, azonban kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a jövő a két ország csapatai és a mérkőzéseik tekintetében.